Built for Longevity and Efficiency with AI support
At the core of the IDC480E-C is Sungrow’s proprietary 40kW Power Module with maximum efficiency of more than 97 percent. This module is manufactured to ensure quality control, optimized performance, and supply chain security.
Power-on-Demand for Every Future Need
The expandable architecture allows for adding power modules or increasing dispenser configurations as future charging needs grow, without costly replacements. Clients like logistic companies or public charging operators can configure total output capacities of 240kW, 320kW, 360kW, 400kW, and 480kW, allowing to serve diverse vehicle types with customized charging strategies.